Πέμπτη 11 Ιουνίου 2015 και ώρα 19:30 στο μεγάλο αμφιθέατρο του ΤΕΙ Καστοριάς, πραγματοποιήθηκε μια πολύ όμορφη εκδήλωση για τη βράβευση των μαθητών της Ε? και ΣΤ? τάξης του δημοτικού, που διακρίθηκαν στον γραπτό διαγωνισμό «Μαθηματικά και Παιχνίδι». Την εκδήλωση διοργάνωσε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία, στο πλαίσιο του περιοδικού ?Ο Μικρός Ευκλείδης?. Παράλληλα, οι μαθητές του Γυμνασίου του Μαυροχωρίου με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Κώστα Ζυγούρη, παρουσίασαν την πολύ ενδιαφέρουσα εργασία τους για την ιστορία των αριθμών από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.
Την Παρασκευή 12 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Καστοριάς, η εκδήλωση για τη βράβευση των μαθητών Γυμνασίων και Λυκείων που διακρίθηκαν στους διαγωνισμούς της Μαθηματικής Εταιρείας. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης έγινε παρουσίαση των εργασιών «Θεϊκές ? Αναλογίες» και «Μαθηματικά και Τέχνες. Αναζητώντας κοινούς τόπους» των καθηγητών Μαρίας Ρουσούλη, Γιώργου Καραφέρη και Παναγιώτη Θεοδώρου.