Το παράρτημά μας ιδρύθηκε το 1998 και φέρει το όνομα » ΑΔΕΛΦΟΙ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ » σε ένδειξη τιμής και ευγνωμοσύνης στους Καστοριανούς αδελφούς Εμμανουήλ οι οποίοι υπήρξαν στενοί συνεργάτες του Ρήγα Φεραίου , πρωτοστάτησαν στην ιδέα της Εθνικής Παλιγγενεσίας και μαρτύρησαν μαζί του.

Οι δράσεις του Παραρτήματός μας μεταξύ άλλων είναι:

• Πραγματοποίηση όλων των διαγωνισμών της ΕΜΕ
  • Πραγματοποίηση εκδηλώσεων βράβευσης για τους μαθητές που διακρίνονται στους παραπάνω διαγωνισμούς..
  • Πραγματοποίηση τοπικού διαγωνισμού (δύο φάσεις) για μαθητές Α΄Γυμνασίου.
  • Συμμετοχή σε ημερίδες που διοργανώνει το ΤΕΙ Καστοριάς με το οποίο έχουμε πολύ καλή συνεργασία.

Από την παραπάνω δράση, το παράρτημά μας χαίρει της αποδοχής της μαθηματικής κοινότητας και των συναδέλφων εκπαιδευτικών όλων των ειδικοτήτων του Νομού μας και τα τελευταία χρόνια με τις εκδηλώσεις που διοργανώνει , έχει καταφέρει να γίνει αποδεκτό με πολύ καλές εντυπώσεις από την κοινωνία του νομού μας.